Instalacja

From Paldo

Jump to: navigation, search

Contents

[edit] W innych językach

[edit] Przygotuj odpowiednio system host

Pobierz obraz paldo, nagraj go na płytę i zabootuj z niej system. Gdy plyta się poprawnie załaduje przejdź do punktu #Bootstrap paldo .

[edit] Bootstrap paldo

W tym momencie znajdujesz się na świetnie przygotowanym systemie hosta. Bootstrapowanie Paldo jest mniej lub bardziej automatycznym zadaniem i wymaga myślenia. Poniższe komendy wykonuj jako root.

 1. Wybierz partycję, na której chcesz zainstalować Paldo. Pełna instalacja wymaga 3GB wolnego miejsca na dysku, rekomendowane jest 6GB miejsca. Resztę możesz przeznaczyć na partycję /home na której bedziesz trzymał swoje dane. cfdisk pozwoli Ci łatwo stworzyć partycje.
 2. Sformatuj partycje. Standardowy kernel użyty w Paldo obsługuje ext2, ext3, reiserfs, xfs, i jfs jako główny system plików. Wykonaj mkfs.<twój_system_plików> /dev/<twoja_partycja> aby sformatować partycje, np. mkfs.ext3 -L vol-label /dev/sda1 albo mkfs.reiserfs -l vol-label /dev/sda1. Opcjonalnie załaduj swój swap wykonując mkswap -L swap-label /dev/<partycja_swap>
 3. Zamontuj śweżą partycję w /upkg (jeśli nie masz tego katalogu, utwórz go), np. mount /dev/<partycja> /upkg.
 4. Rozpocznij proces bootstrapowania wykonując upkg-bootstrap --branch=<branch> paldo, gdzie <branch>jest jednym z następujących: stable, testing, unstable lub experimental. W razie wątpliwości wybierz stable. paldo może być zastąpione przez pald-desktop, paldo-server lub jakikolwiek inny pakiet jeśli nie potrzeebujesz pełnej instalacji.

Czekaj. To może potrwać trochę długo, w zależności jak szybki jest Twoje połączenie z internetem i komputer (w szczególności dysk). Pełna instalacja potrzebuje pobrać prawie 800MV. Im bardziej niestabilną wersję wybrałeś, tym większe prawdopodobieństwo, że na serwerze nie będzie prekompilowanej binarki i pakiet będzie musiał być zbudowany lokalnie. Oczywiście to zajmie więcej czasu. Jeśli proces instalacji zakończy się pomyślnie, jesteś gotowy do konfiguracji..

[edit] Konfiguracja

Ten krok normalnie jest wykonywany przez instalator dostarczany wraz z systemem. Paldo nie dostarcza instalatora takiego jak inne i ten krok musi wykonać użytkownik.

 1. Zmień główny katalog na nowy, wykonując upkg-chroot /upkg lub chroot ręcznie.
 2. Zmień nazwę hosta w pliku /etc/hostname swoją wybraną nazwą.
 3. Zmień nazwę lokalnej domeny w /etc/domainname na swoją nazwę. To nie musi być publiczna domena. Wymyśl cokolwiek. Ustawienie domeny jest bardzo ważne, ponieważ bez tego niektóre ważne usługi mogą się nie uruchomić. Każdy system potrzebuje domeny FQDN.
 4. Edytuj plik /etc/hosts aby zastanowić się nad tym co napisałeś w 2 ostatnich plikach i tu to przenieść. Upewnij się, że usunąłeś localhost w lini gdzie znajduje się 127.0.0.1.
 5. Edytuj /etc/fstab jeśli używasz więcej niż tylko partycji root ("/").
 6. Wystartuj polecenie grub i wykonaj root <główna_partycja_paldo>, np. root (hd0,0)Jeśli masz Paldo na pierwszej partycji pierwszego dysku twardego. Następnie wykonaj setup <dysk_z_którego_bootuje_się_komputer>, np. setup (hd0); Te kroki zainstalują gruba w MBR Twojego dysku. Opuść teraz gruba komendą quit.
 7. Standardowym hasłem roota jest 'paldo'. Sugeruję abyś ustawił nowe hasło komendą passwd root.

Instalacja dobiegła końca. Opuść środowisko chroot: exit i odmontuj partycję z paldo: umount /upkg. Uruchom ponownie komputer i włącz swojego nowego Paldo.

Personal tools